FORVETERAN / BLOG / ÚDRŽBA A PROVOZ VETERÁNA
Jak vybrat olej a mazivo pro veterána ŠKODA? Vysvětlíme původní označení, dnešní produkty CARLINE, viskozitu a aditiva, rizika změny náplně i mazání převodů a podvozku.
Začněte historií náplně
U neznámého nebo zaneseného motoru nejdříve ověřte stav mazací soustavy. Nový olej není náhradou za její vyčištění.
Tři různé údaje
Minerální základ, viskozita SAE a výkonnost API popisují jiné vlastnosti. K výběru potřebujeme všechny.
Mazání celého vozu
Motor, převodovka, rozvodovka, řízení a podvozek mohou vyžadovat rozdílné náplně i intervaly.
Jaký olej nalít do veterána ŠKODA? Otázka vypadá jednoduše, dokud se nepotkají dobový návod, dnešní etiketa a motor, jehož posledních třicet let provozu nikdo přesně nezná. Jeden majitel doporučuje M6A, druhý M6AD, třetí 15W-40. Každý přitom může popisovat jiný stav motoru a jiné podmínky.
Tento průvodce se věnuje motorovým olejům, převodovým olejům a plastickým mazivům. Produkty CARLINE porovnává podle údajů jejich výrobce OMA CZ. Přehled doplňují technické příklady GREASELINE; zařazení do přehledu samo nepotvrzuje aktuální skladovou nabídku každé varianty. Dobové názvy oddělujeme od současných parametrů: podobné jméno výrobku ani stejná značka nejsou samy o sobě potvrzením náhrady pro konkrétní automobil.
Oleje podle modelu ŠKODA
Vyberte svůj vůz. Zobrazíme dostupný dobový předpis pro motor i převody, omezení dnešní náhrady a odkazy do e-shopu.
Nejprve vyberte model.
Jaký olej patří do motoru konkrétní ŠKODA
Nejdříve najděte svůj motor v tabulce. Původní předpis uvádíme podle konkrétního ověřeného vydání. Sloupec CARLINE je současné redakční porovnání; stejné SAE ještě nepotvrzuje stejnou formulaci. U neznámé historie nebo významných úsad nejprve posuďte a případně vyčistěte mazací soustavu. Letní jednostupňový olej nelze automaticky používat při zimních startech.
| Model / motor | Dobový údaj a rozsah ověření | Jaký olej vybírat dnes | Možnost CARLINE |
|---|---|---|---|
| 1101 Tudor / 1,1 l; návod 1949 | Léto SAE 40; zima SAE 20. V mazacím plánu Vacuum AF / Arctic. [2] | Dodržet sezónní viskozitu a posoudit vhodnost detergentů. | M6AD SAE 40 jen pro letní viskozitu a motor vhodný pro detergentní olej. M6A SAE 30 není náhradou předepsaného SAE 40. Zimní náhrada z ověřené nabídky není určena. |
| 1102 Tudor / 1,1 l; návod 1949 | Léto SAE 40; zimní tabulka SAE 20–20W. Vacuum AF / Arctic. [2] | Stejně: sezónní olej podle návodu a stavu motoru. | M6AD SAE 40 podmíněně pro léto; M6A SAE 30 neodpovídá letnímu předpisu. |
| 440 Spartak / 1,1 l; 445 / 1,2 l; 450 / 1,1 l; příručka 1958 | Domácí AF: léto SAE 40; Z: zima SAE 20. [2] | Letní SAE 40 a zimní SAE 20; formulaci volit podle skutečné soustavy a historie. | M6AD SAE 40 odpovídá letní viskozitě, použití detergentní formulace vyžaduje posouzení motoru. M6A SAE 30 není přímou náhradou domácího letního AF. |
| ŠKODA Octavia / Felicia, Super a Combi | Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. | Dohledat návod skutečného ročníku a agregátu; nepřevádět údaj jen podle příbuznosti modelů. | Potvrzenou konkrétní náhradu zde zatím neuvádíme. |
| 1200 Sedan / 1,2 l; ověřený doplněk příručky | AF / SAE 40 léto; Z / SAE 20W zima. [2] | Předepsaná sezónní viskozita; čistota vany a sací cesty je podmínkou změny formulace. | M6AD SAE 40 podmíněně pro léto. M6A SAE 30 neodpovídá letnímu předpisu. |
| ŠKODA 1201 | Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. | Dohledat návod skutečného ročníku a agregátu; nepřevádět údaj jen podle příbuznosti modelů. | Potvrzenou konkrétní náhradu zde zatím neuvádíme. |
| 1202 STW / 1,2 l; doplněk II, 1962 | M9A léto; M4A zima. [2] | Dobové názvy jsou doloženy; úplný převod viskozity a formulace pro toto vydání zatím není uzavřen. | Přímou náhradu v této verzi neuvádíme. Samotná příbuznost s Octavií nestačí k potvrzení konkrétního výrobku. |
| ŠKODA 1203 / TAZ 1500 | Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. | Dohledat návod skutečného ročníku a agregátu; nepřevádět údaj jen podle příbuznosti modelů. | Potvrzenou konkrétní náhradu zde zatím neuvádíme. |
| ŠKODA 1000 MB; dobová doporučení 1965 | Léto M6A; zima M3A. Zpráva Benziny z roku 1965. [6] | Rozlišit ročník, původní náplň a skutečný motor. Úplný současný převod zimního M3A zde není potvrzen. | CARLINE M6A SAE 30 / API SB je současný výrobek; shodný historický název nepotvrzuje úplnou záměnu. |
| ŠKODA 1100 MB / MBX | Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. | Dohledat návod skutečného ročníku a agregátu; nepřevádět údaj jen podle příbuznosti modelů. | Potvrzenou konkrétní náhradu zde zatím neuvádíme. |
| ŠKODA 100 / 100 L; návod 1974 | Detergentní HD; mj. M6AD SAE 30, M4AD SAE 20W/20, Mogul Super SAE 20W/50. [7] | Vybrat viskozitu podle okolní teploty z podrobné tabulky níže. Zohlednit stav motoru a dosavadní náplň. | Dnešní CARLINE M6AD SAE 40 není viskozitně totožný s dobovým M6AD SAE 30. Náhradu nevolit jen podle názvu. |
| ŠKODA 110 L / 110 LS; návod 1974 | Tentýž přehled detergentních olejů HD v návodu zahrnujícím 110 L a 110 LS. [7] | Respektovat teplotní tabulku a skutečné provedení motoru. Údaje této řady nejsou automaticky předpisem 110 R. | Stejné omezení: dobové M6AD SAE 30 není dnešní CARLINE M6AD SAE 40. |
| ŠKODA 110 R | Samostatný tovární předpis konkrétního vydání pro 110 R zatím není v použitých podkladech ověřen. | Použít návod platný pro skutečný motor a ročník; nepřebírat bez ověření tabulku 110 LS. | Potvrzenou náhradu CARLINE zatím neuvádíme; tento řádek označuje otevřené ověření. |
| 105 / 1,05 l; 120 a 125 / 1,2 l; pozdější návod řady 105–136 | Detergentní HD; mj. Mogul Super 15W-50, Super Mogul Stabil 15W-40, Madit Super 10W-40. [2] | Pro čistý sériový motor volit HD 15W-40 v odpovídajícím teplotním rozsahu; 10W-40 je další uvedená možnost. | M7ADS III 15W-40 nebo SUPER GX MINERAL 15W-40; pro volbu 10W-40 SUPER SX SEMISYN 10W-40. Redakční porovnání současných specifikací, nikoli nové tovární schválení. |
| 130 / 1,3 l; 135 a 136 / 1,3 l; pozdější návod řady 105–136 | Tentýž přehled HD a uvedené vícestupňové viskozity. [2] | 15W-40 pro odpovídající provozní teploty, případně 10W-40; zohlednit úpravy motoru. | M7ADS III 15W-40 / SUPER GX MINERAL 15W-40; případně SUPER SX SEMISYN 10W-40. M6A ani M6AD zde nejsou univerzální náhradou. |
| ŠKODA Garde / Rapid | Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. | Dohledat návod skutečného ročníku a agregátu; nepřevádět údaj jen podle příbuznosti modelů. | Potvrzenou konkrétní náhradu zde zatím neuvádíme. |
| ŠKODA Favorit / Forman / Pick-up | Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. | Dohledat návod skutečného ročníku a agregátu; nepřevádět údaj jen podle příbuznosti modelů. | Potvrzenou konkrétní náhradu zde zatím neuvádíme. |
Příklad pro praxi: pro sériovou Škodu 120 s čistou soustavou a odpovídajícím pozdějším předpisem HD 15W-40 je v přehledu uveden CARLINE M7ADS III 15W-40. U Tudoru s letním předpisem SAE 40 je M6AD jen podmíněnou možností: jeho detergentní formulaci musíme posoudit zvlášť. Pouhá příslušnost vozu mezi veterány není důvodem nalít M6A.
Převodovka, rozvodovka a diferenciál podle modelu
Rozvodovka zahrnuje stálý převod a diferenciál. Když mají společnou skříň a mazání s převodovkou, vybírá se jedna společná náplň. U vozů se samostatnou zadní rozvodovkou se plní dvě oddělená místa; stejný druh oleje neznamená společnou zásobu.
| Model a ověřený předpis | Převodovka | Rozvodovka / diferenciál | Srovnání s CARLINE |
|---|---|---|---|
| 1101 Tudor; návod 1949 | Léto C / Vacuum C, dobová SAE 140–160; zima CZ / Vacuum CW, SAE 90. [2] | Samostatná zadní náprava: tentýž sezónní předpis. Diferenciál má náplň rozvodovky. | Zimní SAE 90 lze viskozitně porovnat s GEAR 90 GL-4; úplnou náhradu dobové formulace potvrdit. Letní SAE 140–160 nenahrazovat automaticky SAE 90. |
| 1102 Tudor; návod 1949 | C / SAE 140–160 léto; CZ / SAE 90 zima. [2] | Samostatná zadní náprava: stejný olej jako převodovka, samostatná náplň. | Stejné omezení: GEAR 90 GL-4 odpovídá zimní viskozitě. Letní náhrada CARLINE není v ověřeném sortimentu určena. |
| 440 / 445 / 450; příručka 1958 | EP / SAE 140 léto; EPZ / SAE 90 zima. [2] | Samostatná zadní rozvodovka: stejný sezónní EP předpis; její náplň je oddělená od převodovky. | GEAR 90 GL-4 je možnost pro zimní SAE 90 po potvrzení kompatibility. Pro letní SAE 140 hledat odpovídající EP olej; potvrzený výrobek CARLINE zde nemáme. |
| ŠKODA Octavia / Felicia, Super a Combi | Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. | Předpis rozvodovky a případné společné či oddělené náplně ověřit podle konstrukce. | Konkrétní moderní výrobek zde zatím není potvrzen. |
| 1200; doplněk příručky | EP, dobová SAE 140–160 léto; EPW / SAE 90 zima. [2] | Samostatná zadní rozvodovka: stejný předpis, samostatná náplň. | GEAR 90 lze porovnávat se zimním předpisem. Letní SAE 140–160 není totéž co GEAR 90. |
| ŠKODA 1201 | Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. | Předpis rozvodovky a případné společné či oddělené náplně ověřit podle konstrukce. | Konkrétní moderní výrobek zde zatím není potvrzen. |
| 1202 STW; doplněk II, 1962 | PP44 léto; PP13 zima. [2] | Samostatná zadní rozvodovka: PP44 léto / PP13 zima, samostatná náplň. | Původní názvy jsou doloženy. Přímou moderní náhradu CARLINE pro toto vydání ještě nepotvrzujeme; PP13 nepřepisujeme pouhým přejmenováním na PP90. |
| ŠKODA 1203 / TAZ 1500 | Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. | Předpis rozvodovky a případné společné či oddělené náplně ověřit podle konstrukce. | Konkrétní moderní výrobek zde zatím není potvrzen. |
| ŠKODA 1000 MB; zpráva 1965 | Dobově zmíněn PP7, včetně tehdejšího řešení chování za mrazů. [6] | Z uvedené zprávy zde nemáme samostatný úplný předpis pro rozvodovku. | PP7 nepřepisovat automaticky na PP80 nebo PP90; přímá současná záměna ještě není potvrzená. |
| ŠKODA 1100 MB / MBX | Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. | Předpis rozvodovky a případné společné či oddělené náplně ověřit podle konstrukce. | Konkrétní moderní výrobek zde zatím není potvrzen. |
| ŠKODA 100 / 100 L; návod 1974 | SAE 90 / PP90: −15 až +30 °C; SAE 80 / PP80: −30 až +5 °C. [7] | Návod uvádí společný viskozitní přehled pro převodovku a rozvodovku; podrobná teplotní tabulka níže. [7] | GEAR 90 GL-4 nebo GEAR 80W GL-4 lze porovnat s odpovídající dobovou viskozitou; úplnou vhodnost potvrdit pro skutečný agregát. |
| ŠKODA 110 L / 110 LS; návod 1974 | Tentýž přehled SAE 90 / PP90 a SAE 80 / PP80 v návodu pro 100/110. [7] | Stejný doložený přehled pro převodovku a rozvodovku podle teplot; nezaměňovat s předpisem kupé 110 R. [7] | Podmíněné viskozitní porovnání GEAR 90 GL-4 / GEAR 80W GL-4; nejde o nové tovární schválení. |
| ŠKODA 110 R | Přesný tovární předpis příslušného provedení zatím není ověřen. | Údaj nepřebíráme z 110 LS ani z pozdější řady 105–136. | Konkrétní výrobek zatím není potvrzen; obecné pravidlo podle počtu převodových stupňů nestačí. |
| 105 / 120 / 125 / 130 / 135 / 136; pozdější společný návod | PP80 / SAE 80 celoročně. [2] | Společná náplň převodovky a rozvodovky, která maže i diferenciál. Samostatný olej „do diferenciálu“ se zde nevybírá. | CARLINE GEAR 80W, API GL-4 – současná možnost k předpisu SAE 80. Nevolit automaticky GEAR 90 podle počtu rychlostí. |
| ŠKODA Garde / Rapid | Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. | Předpis rozvodovky a případné společné či oddělené náplně ověřit podle konstrukce. | Konkrétní moderní výrobek zde zatím není potvrzen. |
| ŠKODA Favorit / Forman / Pick-up | Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. | Předpis rozvodovky a případné společné či oddělené náplně ověřit podle konstrukce. | Konkrétní moderní výrobek zde zatím není potvrzen. |
Rozhoduje i vydání předpisu. Starší dokumentace 105/120 uváděla více sezónních tříd; pozdější společný návod 105–136 uvádí SAE 80 celoročně. Proto nezavádíme pravidlo „čtyřstupňová = SAE 90, pětistupňová = SAE 80“. U vyměněné převodovky identifikujte skutečný agregát. GL-5 není automaticky náhradou GL-4.
Podrobnosti podle modelové řady
Hlavní tabulky slouží pro rychlé porovnání. Zde má každá modelová řada vlastní oddíl pro motorový olej, převody a kontrolu při změně náplně. Rozsah ověření je u každého modelu uvedený výslovně.
ŠKODA 1101 / 1102 Tudor
Motorový olej
1101 Tudor / 1,1 l; návod 1949: Léto SAE 40; zima SAE 20. V mazacím plánu Vacuum AF / Arctic. [2]
Dodržet sezónní viskozitu a posoudit vhodnost detergentů. M6AD SAE 40 jen pro letní viskozitu a motor vhodný pro detergentní olej. M6A SAE 30 není náhradou předepsaného SAE 40. Zimní náhrada z ověřené nabídky není určena.
1102 Tudor / 1,1 l; návod 1949: Léto SAE 40; zimní tabulka SAE 20–20W. Vacuum AF / Arctic. [2]
Stejně: sezónní olej podle návodu a stavu motoru. M6AD SAE 40 podmíněně pro léto; M6A SAE 30 neodpovídá letnímu předpisu.
Převodovka a rozvodovka
1101 Tudor; návod 1949: Léto C / Vacuum C, dobová SAE 140–160; zima CZ / Vacuum CW, SAE 90. [2] Samostatná zadní náprava: tentýž sezónní předpis. Diferenciál má náplň rozvodovky.
Zimní SAE 90 lze viskozitně porovnat s GEAR 90 GL-4; úplnou náhradu dobové formulace potvrdit. Letní SAE 140–160 nenahrazovat automaticky SAE 90.
1102 Tudor; návod 1949: C / SAE 140–160 léto; CZ / SAE 90 zima. [2] Samostatná zadní náprava: stejný olej jako převodovka, samostatná náplň.
Stejné omezení: GEAR 90 GL-4 odpovídá zimní viskozitě. Letní náhrada CARLINE není v ověřeném sortimentu určena.
Kontrola před změnou náplně
Ověřte konkrétní vydání návodu, skutečný agregát, dosavadní olej, stav mazací soustavy a předepsaný interval. Samotný shodný název moderního výrobku nezaručuje správnou záměnu.
ŠKODA 440 / 445 / 450
Motorový olej
440 Spartak / 1,1 l; 445 / 1,2 l; 450 / 1,1 l; příručka 1958: Domácí AF: léto SAE 40; Z: zima SAE 20. [2]
Letní SAE 40 a zimní SAE 20; formulaci volit podle skutečné soustavy a historie. M6AD SAE 40 odpovídá letní viskozitě, použití detergentní formulace vyžaduje posouzení motoru. M6A SAE 30 není přímou náhradou domácího letního AF.
Převodovka a rozvodovka
440 / 445 / 450; příručka 1958:EP / SAE 140 léto; EPZ / SAE 90 zima. [2] Samostatná zadní rozvodovka: stejný sezónní EP předpis; její náplň je oddělená od převodovky.
GEAR 90 GL-4 je možnost pro zimní SAE 90 po potvrzení kompatibility. Pro letní SAE 140 hledat odpovídající EP olej; potvrzený výrobek CARLINE zde nemáme.
Kontrola před změnou náplně
Ověřte konkrétní vydání návodu, skutečný agregát, dosavadní olej, stav mazací soustavy a předepsaný interval. Samotný shodný název moderního výrobku nezaručuje správnou záměnu.
ŠKODA Octavia / Felicia, Super a Combi
Motorový olej
Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. Náplň jiné modelové řady sem nepřenášíme.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. Je nutné ověřit také provedení rozvodovky a řízení.
Kontrola před změnou náplně
Rozhoduje návod příslušného ročníku a skutečně namontovaný motor či převodovka. Konkrétní náhrada CARLINE ještě není potvrzená.
ŠKODA 1200 Sedan
Motorový olej
1200 Sedan / 1,2 l; ověřený doplněk příručky: AF / SAE 40 léto; Z / SAE 20W zima. [2]
Předepsaná sezónní viskozita; čistota vany a sací cesty je podmínkou změny formulace. M6AD SAE 40 podmíněně pro léto. M6A SAE 30 neodpovídá letnímu předpisu.
Převodovka a rozvodovka
1200; doplněk příručky: EP, dobová SAE 140–160 léto; EPW / SAE 90 zima. [2] Samostatná zadní rozvodovka: stejný předpis, samostatná náplň.
GEAR 90 lze porovnávat se zimním předpisem. Letní SAE 140–160 není totéž co GEAR 90.
Kontrola před změnou náplně
Ověřte konkrétní vydání návodu, skutečný agregát, dosavadní olej, stav mazací soustavy a předepsaný interval. Samotný shodný název moderního výrobku nezaručuje správnou záměnu.
ŠKODA 1201
Motorový olej
Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. Náplň jiné modelové řady sem nepřenášíme.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. Je nutné ověřit také provedení rozvodovky a řízení.
Kontrola před změnou náplně
Rozhoduje návod příslušného ročníku a skutečně namontovaný motor či převodovka. Konkrétní náhrada CARLINE ještě není potvrzená.
ŠKODA 1202 STW
Motorový olej
1202 STW / 1,2 l; doplněk II, 1962: M9A léto; M4A zima. [2]
Dobové názvy jsou doloženy; úplný převod viskozity a formulace pro toto vydání zatím není uzavřen. Přímou náhradu v této verzi neuvádíme. Samotná příbuznost s Octavií nestačí k potvrzení konkrétního výrobku.
Převodovka a rozvodovka
1202 STW; doplněk II, 1962:PP44 léto; PP13 zima. [2] Samostatná zadní rozvodovka: PP44 léto / PP13 zima, samostatná náplň.
Původní názvy jsou doloženy. Přímou moderní náhradu CARLINE pro toto vydání ještě nepotvrzujeme; PP13 nepřepisujeme pouhým přejmenováním na PP90.
Kontrola před změnou náplně
Ověřte konkrétní vydání návodu, skutečný agregát, dosavadní olej, stav mazací soustavy a předepsaný interval. Samotný shodný název moderního výrobku nezaručuje správnou záměnu.
ŠKODA 1203 / TAZ 1500
Motorový olej
Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. Náplň jiné modelové řady sem nepřenášíme.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. Je nutné ověřit také provedení rozvodovky a řízení.
Kontrola před změnou náplně
Rozhoduje návod příslušného ročníku a skutečně namontovaný motor či převodovka. Konkrétní náhrada CARLINE ještě není potvrzená.
ŠKODA 1000 MB
Motor, převody a řízení podle zprávy 1965
Dobová zpráva o besedě odborníků AZNP a Benziny z 28. ledna 1965 uvádí sezónní motorové oleje a rozpracované změny dalších maziv. Jde o stav doporučení v tomto období; nepřenášíme jej na všechny ročníky a později přestavěné motory. [6]
| Mazané místo | Dobový údaj | Dnešní výběr a omezení |
|---|---|---|
| Motor, letní provoz | M6A – doporučení Benziny v roce 1965. [6] | Dnešní CARLINE M6A SAE 30 / API SB je výrobek s doloženými současnými parametry. Shodný název sám nepotvrzuje úplnou záměnu dobové formulace; před použitím ověřit předpis skutečného motoru a jeho stav. |
| Motor, zimní provoz | M3A – tehdy nově vyvinutý zimní olej. [6] | Dobový zimní název nepřevádíme odhadem na dnešní SAE ani na letní M6A. Přímý současný ekvivalent zde ještě není potvrzen. |
| Převodovka | PP7; zpráva současně popisuje problémy za silných mrazů a jejich řešení s AZNP. [6] | PP7 nepřepisovat automaticky na PP80 nebo PP90. Pro konkrétní ročník potřebujeme jeho platný tovární předpis. |
| Převodka řízení | PP13; použití tehdy řešily Benzina a AZNP. [6] | Jde o samostatné mazací místo. Dobovou zmínku nelze vydávat za ověřené současné schválení konkrétního oleje. |
Kontrola před změnou náplně
Doporučení z roku 1965 je časově vymezené. Nepotvrzuje bez dalšího stejné náplně všech pozdějších 1000 MB, 1100 MB nebo MBX.
ŠKODA 1100 MB / MBX
Motorový olej
Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. Náplň jiné modelové řady sem nepřenášíme.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. Je nutné ověřit také provedení rozvodovky a řízení.
Kontrola před změnou náplně
Rozhoduje návod příslušného ročníku a skutečně namontovaný motor či převodovka. Konkrétní náhrada CARLINE ještě není potvrzená.
ŠKODA 100 / 100 L / 110 L / 110 LS
Motorový olej a teplotní podmínky
Tovární návod rozlišuje viskozitu podle okolní teploty a uvádí detergentní oleje HD. Označení M6AD v tomto vydání znamená SAE 30; dnešní CARLINE M6AD SAE 40 má jinou viskozitu. Náplň proto nelze vybrat pouhou shodou názvu. [7]
| Dobová viskozita | Okolní teplota podle návodu | Údaj nebo příklad z návodu |
|---|---|---|
| SAE 10W | −25 až +5 °C | Zimní viskozitní volba. |
| SAE 20W/20 | −15 až +15 °C | M4AD / Madit Oil 20W20. |
| SAE 30 | 0 až +35 °C | M6AD / Madit Oil 30. |
| SAE 40 | +15 až +50 °C | Teplejší provoz podle teplotního grafu. |
| SAE 50 | Od +20 °C výše | Viskozitní volba pro vysoké okolní teploty. |
Návod vedle jednostupňových olejů uvádí také Mogul Super SAE 20W/50 a Madit Special SAE 10W/30. Současný výrobek musí odpovídat potřebné viskozitě, výkonnosti a stavu motoru. Grafy jsou přepisem dobového předpisu, nikoli novým továrním schválením současných výrobků. [7]
Převodovka, rozvodovka a řízení
| Mazané místo | Tovární údaj | Porovnání současných olejů |
|---|---|---|
| Převodovka a rozvodovka | SAE 90 / PP90: −15 až +30 °C; SAE 80 / PP80: −30 až +5 °C. Návod uvádí také SAE 140 pro +15 až +50 °C s poznámkou, že se v ČSSR nepoužívá. [7] | CARLINE GEAR 90 GL-4 nebo GEAR 80W GL-4 lze porovnat s odpovídající dobovou viskozitou; úplnou kompatibilitu pro skutečnou konstrukci musí potvrdit servis. Z grafu neplyne automatické schválení SAE 80W-90. |
| Převodka řízení | SAE 90 / PP90 celoročně. [7] | Samostatně ověřit náplň, stav těsnění a vhodnost výrobku; předpis převodovky se nepřenáší automaticky. |
Kontrola před změnou náplně
Údaje jsou vymezené XVI. vydáním návodu z roku 1974. Pro jiný ročník nebo vyměněný agregát ověřte jeho vlastní předpis.
ŠKODA 110 R
Motorový olej
Přesný modelový přehled 110 R zatím není uzavřený. Uvedený návod ŠKODA 100 z roku 1974 zahrnuje 110 L a 110 LS, nikoli 110 R. Jeho tabulky proto nevydáváme za ověřený předpis kupé. Pro 110 R doplníme údaje až podle čitelného návodu příslušného vydání; zejména objem náplně nepřebíráme z jiného motoru.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný tovární předpis pro konkrétní provedení 110 R zde ještě není potvrzený. Proto neuvádíme odhadnutou náplň ani moderní ekvivalent.
Kontrola před změnou náplně
Potřebujeme čitelný návod platný pro daný ročník a skutečný agregát. Údaje pro 110 LS nejsou automaticky předpisem kupé.
ŠKODA 105 / 120 / 125 / 130 / 135 / 136
Motorový olej
105 / 1,05 l; 120 a 125 / 1,2 l; pozdější návod řady 105–136: Detergentní HD; mj. Mogul Super 15W-50, Super Mogul Stabil 15W-40, Madit Super 10W-40. [2]
Pro čistý sériový motor volit HD 15W-40 v odpovídajícím teplotním rozsahu; 10W-40 je další uvedená možnost. M7ADS III 15W-40 nebo SUPER GX MINERAL 15W-40; pro volbu 10W-40 SUPER SX SEMISYN 10W-40. Redakční porovnání současných specifikací, nikoli nové tovární schválení.
130 / 1,3 l; 135 a 136 / 1,3 l; pozdější návod řady 105–136: Tentýž přehled HD a uvedené vícestupňové viskozity. [2]
15W-40 pro odpovídající provozní teploty, případně 10W-40; zohlednit úpravy motoru. M7ADS III 15W-40 / SUPER GX MINERAL 15W-40; případně SUPER SX SEMISYN 10W-40. M6A ani M6AD zde nejsou univerzální náhradou.
Převodovka a rozvodovka
105 / 120 / 125 / 130 / 135 / 136; pozdější společný návod:PP80 / SAE 80 celoročně. [2] Společná náplň převodovky a rozvodovky, která maže i diferenciál. Samostatný olej „do diferenciálu“ se zde nevybírá.
CARLINE GEAR 80W, API GL-4 – současná možnost k předpisu SAE 80. Nevolit automaticky GEAR 90 podle počtu rychlostí.
Kontrola před změnou náplně
Ověřte konkrétní vydání návodu, skutečný agregát, dosavadní olej, stav mazací soustavy a předepsaný interval. Samotný shodný název moderního výrobku nezaručuje správnou záměnu.
ŠKODA Garde / Rapid
Motorový olej
Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. Náplň jiné modelové řady sem nepřenášíme.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. Je nutné ověřit také provedení rozvodovky a řízení.
Kontrola před změnou náplně
Rozhoduje návod příslušného ročníku a skutečně namontovaný motor či převodovka. Konkrétní náhrada CARLINE ještě není potvrzená.
ŠKODA Favorit / Forman / Pick-up
Motorový olej
Úplný předpis této řady zatím není v použitých podkladech uzavřený. Náplň jiné modelové řady sem nepřenášíme.
Převodovka a rozvodovka
Samostatný předpis převodovky této řady zatím není ověřen. Je nutné ověřit také provedení rozvodovky a řízení.
Kontrola před změnou náplně
Rozhoduje návod příslušného ročníku a skutečně namontovaný motor či převodovka. Konkrétní náhrada CARLINE ještě není potvrzená.
Co olej dělá a proč záleží na jeho průtoku
Úlohou motorového oleje je vytvářet mazací film a omezovat opotřebení. Současně se podílí na odvádění tepla a podle své formulace na ochraně proti oxidaci, korozi a vzniku úsad. Ochranu neurčuje jen to, kolik oleje je ve vaně: potřebné množství musí dorazit k mazaným místům. [1]
Správná hladina neprokazuje správný tlak ani dostatečný průtok. Čerpadlo potřebuje funkční přívod; zanesené sítko nebo přerušená cesta oleje mohou omezit zásobování. Kontrolka tlaku zpravidla sleduje jen nastavenou mez svého spínače. Není to měření kvality oleje ani průtoku do každého ložiska. Proto nespoléhejte na to, že problém vždy předem ohlásí. U některých starých vozů měla kontrolka dokonce obrácenou funkci; správné chování ověřte podle provedení spínače a příručky. [2]
Schéma znázorňuje princip. Skutečné zapojení čističe, přepouštěcích ventilů, chladiče a olejových kanálů se mezi motory liší. Při opravě proto vycházejte z dílenské příručky příslušného motoru. Tovární dokumentace ŠKODA například rozlišuje olejové náplně provedení s chladičem a bez něj. [2]
Jak číst etiketu: SAE, API a typ základového oleje
Viskozita popisuje odpor oleje proti proudění. Příliš vysoká může zhoršit mazání při startu, příliš nízká nemusí udržet potřebný film v daných podmínkách. Vyšší číslo proto není obecně „lepší olej“. Výběr musí odpovídat agregátu a provozní teplotě. [4]
| Údaj na etiketě | Co znamená | Co z něj nevyčteme |
|---|---|---|
| SAE 30 / SAE 40 | Jednostupňové viskozitní třídy motorových olejů. | Výkonnost, detergentní vlastnosti ani univerzální vhodnost pro veterán. |
| SAE 15W-40 / 10W-40 | Vícestupňové oleje; W popisuje nízkoteplotní třídu, druhá část vysokoteplotní třídu. | Nejde o údaj 15 °C až 40 °C; neurčuje podíl syntetické složky. |
| API SB / SC / SG / SL | Výkonnostní kategorie motorových olejů. | Není to stupnice viskozity. |
| API GL-4 / GL-5 | Kategorie převodových olejů pro určité provozní požadavky. | GL-5 není automatické povolení náhrady GL-4. |
| NLGI 00 / 2 / 3 | Konzistence plastického maziva. | Nejde o motorovou viskozitu SAE ani o obecnou známku kvality. |
Motorové oleje se viskozitně třídí podle SAE J300, automobilové převodové oleje podle SAE J306. Čísla z těchto stupnic nelze přímo porovnávat: SAE 90 převodového oleje není jednoduše více než dvojnásobek SAE 40 motorového oleje. [3]
API rozlišuje výkonnostní kategorie. U motorových olejů označuje řada S použití pro zážehové motory a řada C pro vznětové. Historické SB, SC nebo SG jsou dnes zastaralé kategorie; jejich přítomnost v nabídce má smysl pro příslušné starší použití. Zastaralá výkonnost není výhodou pro každý veterán. Novější zážehová kategorie obecně zahrnuje ochranné vlastnosti starších, ale nenahrazuje požadavek na viskozitu ani posouzení stavu a konstrukce motoru. [3]
Označení minerální, polosyntetický a syntetický se vztahuje k základovému oleji a formulaci. Neříká samo o sobě, zda olej obsahuje detergenty nebo disperzanty. Minerální CARLINE M7ADS III detergentní přísady má; M6AD je rovněž ropný olej s přísadami. Dělení „minerál bez aditiv versus syntetika s aditivy“ je tedy nesprávné. [1]
Aditiva: která pomáhají a kde vzniká riziko
| Skupina přísad | Úloha | Na co myslet |
|---|---|---|
| Detergentní a disperzantní | Čistota a kontrola nečistot. | Při přechodu v silně zaneseném motoru nejdříve posoudit stav. |
| Antioxidační a antikorozní | Odolnost vůči oxidaci a ochrana povrchů. | Může je mít i olej s malou detergentní aditivací. |
| Protioděrové | Ochrana při náročných podmínkách mazacího filmu. | Dodatečná lahvička přísady není automatickým zlepšením hotového oleje. |
| EP – vysokotlaké | Ochrana při vysokém kontaktním zatížení převodů. | Potřebujeme vhodnost pro mechanismus, synchronizaci a materiály. |
Detergenty pomáhají omezovat úsady a udržovat čistotu povrchů, disperzanty udržují drobné nečistoty rozptýlené v oleji. Nejde o nebezpečné přísady samy o sobě: v motoru, pro který je takový olej určen, mají potřebnou ochrannou funkci. Výrobci proto nabízejí různé formulace pro různé konstrukce a způsoby filtrace. [1, 4]
Nedetergentní neznamená úplně bez přísad. CARLINE M6A podle výrobce obsahuje inhibitor oxidace. I specializovaný nedetergentní olej pro historické motory může obsahovat protioděrové přísady. Z pouhého slova „aditivovaný“ tedy ještě nezjistíme, jak moc a jakým způsobem olej působí na úsady. [1, 4]
Karbon, kal a přechod na jiný olej
V běžné řeči se téměř každá černá nečistota označuje jako karbon. Pro rozhodování je užitečné rozlišovat tvrdé úsady ve spalovacím prostoru, lakové povlaky a měkký kal v klikové skříni. Černý olej ani tmavý povrch pod víčkem samy neurčují rozsah zanesení. Stav oleje a mechanismů se posuzuje v souvislostech; některé vlastnosti lze spolehlivě určit až rozborem. [4]
Toto varování je redakční vysvětlení možného mechanismu poruchy, nikoli tvrzení výrobce, že určitý olej CARLINE vždy „rozpustí karbon“. Opírá se o funkci čisticích přísad a význam průchodnosti soustavy. Specialisté na historické oleje podmiňují použití některých detergentních formulací jistotou, že vana neobsahuje nahromaděné nečistoty. [4]
Stejnou otázku je potřeba řešit při změně značky, výkonnostní úrovně nebo při přechodu na jinou formulaci, i když oba oleje mají minerální základ. Nemá smysl kontrolovat jen přechod M6A → M6AD a ignorovat změnu z neznámého starého oleje na moderní 15W-40. Zároveň nelze každému modernějšímu oleji automaticky přisuzovat prudké čisticí působení.
Postup pro motor s neznámou historií
- Zjistěte, co je skutečně namontováno. Zapište typ motoru, čističe oleje, případné úpravy a dostupný servisní záznam. Dohledejte předpis náplně.
- Posuďte stav před jízdou. Úniky, neobvyklé zvuky, dlouhá odstávka nebo podezření na kal jsou důvodem k odborné kontrole. Pohled do plnicího otvoru nestačí k potvrzení čisté vany.
- U podezřele zaneseného motoru řešte přístupná místa mechanicky. Servis má podle konstrukce ověřit vanu, sací sítko, čistič a přístupné kanály. Rozsah rozebrání musí odpovídat nálezu; nečistoty nesmí při práci skončit v mazacích cestách.
- Ověřte čerpadlo a tlak podle příručky. Samotné dolití nebo zhasnutá kontrolka nejsou potvrzením zdravé soustavy.
- Teprve potom zvolte olej. Při změně náplně má servis určit také následnou kontrolu a případný kratší první interval. Předčasná výměna nenahradí odstranění významného zanesení.
Jde o doporučený kontrolní postup ForVeteran. Nezkoušejte zanesený motor „vyčistit jízdou“ ani přidáváním benzinu, petroleje či náhodného rozpouštědla do oleje. Čisticí přípravek, pokud je pro daný stav vhodný, použijte pouze podle dokumentace výrobce a rozhodnutí servisu. Proplachové přípravky nejsou všechny stejné; jejich existence neznamená vhodnost pro každý starý motor. [4]
Motorové oleje CARLINE: konkrétní přehled
Následující údaje patří ke konkrétním současným výrobkům, nikoli ke všem historickým olejům se stejným názvem. Zkontrolujte etiketu a aktuální technický list svého balení. Přehled nezavádí automatické schválení pro všechny modely uvedené dále.
| Výrobek CARLINE | Viskozita / výkonnost | Doložená formulace | Rozhodující omezení |
|---|---|---|---|
| M6A | SAE 30 na vyobrazení výrobce; API SB [1] | Ropný základ, inhibitor oxidace. | Není úplně bez aditiv; nelze jej použít jako univerzální SAE 40 ani pro každý starší motor. |
| M6AD | SAE 40; API SC/CB [1] | Ropný základ s detergentně-disperzními a dalšími přísadami. | Jednostupňový letní olej. Změnu z neznámé náplně posoudit; není univerzální volbou pro pozdější ŠKODA. |
| M7ADS III 15W-40 | SAE 15W-40; API SG/CF-4 [1] | Ropné základy, detergentně-disperzantní a další přísady. | Porovnat s předpisem; neplést s jinými viskozitami řady M7ADS III. |
| SUPER GX MINERAL 15W-40 | SAE 15W-40; API SL/CG-4 [1] | Minerální motorový olej pro celoroční použití. | Název MINERAL neznamená bez čisticích přísad ani automaticky delší interval. |
| SUPER SX SEMISYN 10W-40 | SAE 10W-40; API SL/CF; ACEA A3/B3, A3/B4 [1] | Polosyntetický, detergentně-disperzantní a další přísady. | Pro vhodné čisté motory při splnění předpisu; neřeší stav zanesené soustavy. |
CARLINE M6A a M6AD nemají stejnou viskozitu: na výrobcově vyobrazení M6A je SAE 30, u M6AD uvádí technický list SAE 40. Rozdíl není pouze přítomnost detergentu. Při náhradě potřebujeme současně splnit požadavek na viskozitu, výkonnost a vhodnost formulace. [1]
CARLINE nabízí M7ADS III také v jiných viskozitních variantách. Provedení 15W-40 nelze zaměňovat s 20W-40 či 20W-50 jen podle prvního názvu. V tomto přehledu je posuzována varianta M7ADS III 15W-40, kterou jsme ověřili v nabídce ForVeteran. [1]
Pokud motor potřebuje jiný jednostupňový olej, nekupujte nejbližší název jen proto, že je označen „pro veterány“. Například požadavek SAE 40 neplní M6A SAE 30. Je-li zároveň požadována nedetergentní formulace, nelze tento problém vyřešit pouhým přechodem na M6AD SAE 40.
Původní značení a dnešní náhrady
Historické názvy M6A, M6AD, M7ADS, PP80 nebo PP90 obsahovaly informace v tehdejším systému a zároveň se používaly jako zavedené názvy. Nejsou úplnou dnešní specifikací. Výrobek se mohl v průběhu let změnit; dnešní obchodní označení může přežít původní recepturu. Přesnou náhradu vybíráme podle parametrů a použití.
| Původní název / údaj | Dnešní výrobek nebo směr náhrady | Podmínka správné záměny |
|---|---|---|
| M6A | CARLINE M6A, ověřené současné provedení SAE 30 / API SB. | Původní požadavek musí odpovídat těmto parametrům; nerozhodovat jen podle jména. |
| M6AD | CARLINE M6AD SAE 40 / API SC/CB je současný výrobek; shodný název není úplný převod. | Potvrdit původní viskozitu a vhodnost detergentní formulace. Například návod ŠKODA 100 z roku 1974 uvádí M6AD SAE 30, což není totožná viskozita. |
| M7ADS / M7ADS III, Mogul Super, Super Mogul Stabil | Porovnat s CARLINE M7ADS III 15W-40 nebo SUPER GX MINERAL 15W-40. | Jen podmíněné moderní možnosti. Historické výrobky se lišily; není to univerzální převod všech názvů. |
| PP80 / SAE 80W | CARLINE GEAR 80W / API GL-4. | Potvrdit původní výkonnostní a konstrukční požadavky; neplést s PP90. |
| PP90 / SAE 90 | CARLINE GEAR 90 / API GL-4. | Samostatně posoudit převodovku, rozvodovku a řízení. |
| PP80–90 / SAE 80W-90 | CARLINE GEAR 80W-90 / API GL-4. | Vícestupňová možnost jen při splnění požadavků; varianta UNI má jiné údaje. |
| LV 2-3 | GREASELINE GREASE LV 2-3, NLGI 2/3. | Potvrdit použití a kompatibilitu se starou náplní. |
| A 00 / polotekuté mazivo NLGI 00 | GREASELINE GREASE A 00. | Je to jiný výrobek než LV 2-3; patří pouze do vhodné konstrukce. |
| Automobilový olej AF / Z; EP; viskozita v °E; tuk s bodem skápnutí | Porovnat původní měřenou viskozitu, teplotu, účel a další vlastnosti. | Nedělat jednoduchou náhradu podle jediného historického čísla; potřebujeme technickou identifikaci. |
U motorového oleje se porovnává především požadovaná viskozita, výkonnost a formulace vzhledem ke konstrukci a historii. U převodového oleje přidáváme požadavky ozubení, synchronizace a materiálů. U plastického maziva se navíc hodnotí zpevňovadlo, konzistence a kompatibilita. Jeden jednoduchý převodník pro celý automobil proto neexistuje.
Filtrace: sací sítko není olejový filtr
Sací koš s hrubým sítkem, jemný čistič a regulační ventil plní různé funkce. Hrubé sítko má zadržet větší nečistoty před čerpadlem; samo nenahrazuje jemnou filtraci. Naopak přítomnost jemného filtru neznamená, že není třeba udržovat sací cestu.
| Prvek / způsob filtrace | Co dělá | Co z něj neplyne |
|---|---|---|
| Sací koš se sítkem | Hrubá ochrana sacího přívodu. | Nejde o jemný filtr. |
| Plnoprůtoková filtrace | Běžně čistí hlavní průtok oleje; chování při omezení závisí na zapojení ventilů. | Nezaručuje čistou vanu nebo nepřerušené mazání. |
| Obtoková filtrace | Čistí větev okruhu, nikoli celý hlavní průtok v jednom průchodu. | Není automatickým zákazem detergentních olejů. |
| Odstředivý čistič | Odděluje část nečistot odstředivou silou. | Nenahrazuje předepsanou údržbu a výměnu oleje. |
Pro historické konstrukce s jednoduchou filtrací výrobci specializovaných olejů nabízejí nedetergentní formulace. To ale není pravidlo, že každý motor s obtokovým čističem musí používat M6A. Tovární návod pro uvedenou řadu 105–136 výslovně popisuje detergentní oleje. Rozhoduje celý návrh motoru a jeho předpis. [2, 4]
U původní filcové či jiné vložky ověřte správný typ, montáž, podložky a těsnění. U odstředivého čističe se držte postupu jeho výrobce. U přestavby na jiný filtr potřebujete dokumentaci přestavby, nikoli pouze nový interval odhadnutý podle vzhledu filtru.
Převodovky, rozvodovky a řízení
Motorový olej a převodový olej mají jiné zadání. Převody mohou vyžadovat ochranu proti vysokému kontaktnímu zatížení; synchronizované převodovky potřebují také odpovídající třecí chování. V některých historických konstrukcích může být předepsaný motorový olej nebo zvláštní náplň. Při náhradě proto nepřepisujte slovo „převodovka“ na jakýkoli výrobek GEAR. [3]
| Výrobek | Doložené parametry | Jak jej posuzovat |
|---|---|---|
| GEAR 80W | SAE 80W; API GL-4 [1] | Pro potvrzený odpovídající předpis. |
| GEAR 90 | SAE 90; API GL-4 [1] | Pro potvrzený odpovídající předpis; není automaticky olejem do každé zadní nápravy. |
| GEAR 80W-90 | SAE 80W-90; API GL-4 [1] | Samostatný výrobek; nepřenášet parametry varianty UNI. |
| GEAR 75W-90 SYNT | SAE 75W-90 v názvu; API GL-4 i GL-5 [1] | Potvrdit vhodnost pro konkrétní převod, třecí a materiálové požadavky. |
GL-4 a GL-5 nejsou prosté stupně „dobrý a lepší“
API GL-4 a GL-5 označují odlišné požadavky na převodová maziva. GL-5 se používá zejména pro náročné podmínky hypoidních nápravových převodů. Samotné GL-5 nepotvrzuje vhodnost pro synchronizovanou převodovku vyžadující jinou náplň. Stejně tak MT-1 není schválením pro její synchronizaci. [3]
Současně není správné tvrdit, že každý dnešní GL-5 vždy zničí všechny bronzové díly. Konkrétní výrobek může splňovat více kategorií; API s touto možností počítá. Například CARLINE GEAR 75W-90 SYNT uvádí GL-4 i GL-5. Přesto je před použitím nutné potvrdit vhodnost pro konkrétní synchronizaci a materiály. Pro staré převody s požadavkem na nízkou aditivaci nelze univerzální EP olej automaticky použít. [1, 3]
Řízení posuzujte zvlášť. Olej pro převodovku nemusí být bez dalšího správnou náplní každé převodky řízení. Hustým tukem neřešte únik oleje z konstrukce, která vyžaduje kapalné mazivo: zdánlivá těsnost nezaručuje, že se mazivo dostane do záběru. Pro polotekutá maziva existují vhodné aplikace, ale musí odpovídat danému mechanismu.
Plastická maziva a mazání podvozku
Plastické mazivo tvoří základový olej, zpevňovadlo a případné přísady. Konzistence NLGI vyjadřuje jeho tuhost, nikoli přímo viskozitu základového oleje nebo obecnou kvalitu. NLGI 00 a NLGI 2/3 jsou výrazně rozdílné výrobky. Stejná barva nepotvrzuje stejné složení ani kompatibilitu. [5]
V nabídce maziv ForVeteran jsou i výrobky značky GREASELINE. Tu stejně jako CARLINE vyrábí OMA CZ. Správný název ponecháváme podle skutečného výrobku; neoznačujeme všechna maziva od stejného výrobce jako CARLINE. [1]
| Výrobek / vlastnost | Použití podle výrobce | Omezení |
|---|---|---|
| GREASELINE GREASE LV 2-3: lithné mazivo, NLGI 2/3 [1] | Kluzná a valivá ložiska v běžných provozních podmínkách, také za vibrací a v přítomnosti vody. | Není automatickou náhradou všech historických tuků nebo speciálních maziv. |
| GREASELINE GREASE A 00: hlinité komplexní, NLGI 00 [1] | Polotekuté mazivo, zejména kluzná uložení podvozků a některé vhodné uzavřené převody. | Do rychloběžného ložiska či převodovky nepatří jen proto, že je tekutější. |
Neslévejte zbytky různých maziv do jedné mazací pistole. Rozdílná zpevňovadla, oleje nebo přísady mohou způsobit nevyhovující směs. NLGI doporučuje maziva nemíchat bez potvrzení kompatibility. Při změně se má stará náplň podle konstrukce odstranit nebo kontrolovaně vytěsnit a následně sledovat chování nového maziva. [5]
| Mazací místo | Co zkontrolovat | Čemu se vyhnout |
|---|---|---|
| Čepy, kluzná uložení a centrální mazání | Předepsané mazivo, průchodnost, skutečné vedení maziva k uložení. | Tuhé mazivo do soustavy navržené pro olej či polotekutou náplň. |
| Valivá ložiska a náboje kol | Správné mazivo, množství, těsnění a stav ložiska. | Přeplnění nebo směs neznámých tuků. |
| Převodka řízení | Vlastní předpis a stav těsnění. | Zahuštění libovolným tukem jako náhrada opravy. |
| Rozdělovač | Oddělená místa, malé předepsané množství oleje či vhodného maziva. | Zalití kontaktů a zaměňování oleje s tukem pro vačku. |
| Olejová lázeň čističe vzduchu | Vlastní předpis oleje, čištění a přesná hladina v čističi. [2] | Záměna s olejovým filtrem motoru nebo přeplnění. |
| Pákové tlumiče | Správná hydraulická náplň podle konstrukce. | Náhodný motorový nebo převodový olej. |
| Závěsy, zámky, táhla a lanka | Příslušný předpis, čistota a přiměřené množství. | Přebytek maziva zachycující nečistoty. |
| Brzdy a pryžové díly | Pouze mazivo vhodné pro dané konkrétní místo a materiál. | Olej nebo tuk na třecí plochy; běžné ropné mazivo bez potvrzení kompatibility. |
Počet mazniček a pracovní postup určete podle mazacího plánu konkrétního provedení. Promažte skutečná mazací místa, nikoli všechny pryžové díly. Maznici před připojením očistěte a použijte čistou koncovku. Nadměrný tlak není řešením neprůchodného kanálku; může vytlačit těsnění nebo poškodit kryt. U starého uložení patří k údržbě také kontrola vůle a stavu.
Rozdělovač může mít více oddělených míst s různými nároky. Olej nesmí potřísnit kontakty. Pro konkrétní postup navazujte na dokumentaci svého rozdělovače a na náš samostatný článek. U pákových tlumičů neodvozujte náplň z oleje do motoru ani z převodovky: jde o samostatný hydraulický mechanismus.
Výměna, dolévání a provoz veterána
Interval určuje předpis automobilu a skutečný způsob používání. Vyšší výkonnost nového oleje sama nepovoluje prodloužení dobového intervalu. Pro běžný sezónní provoz ForVeteran doporučuje plánovat kontrolu a výměnu také časově, i když vůz najede málo. Konkrétní termín má respektovat předpis a stav náplně; univerzální kilometrovou hranici pro všechny modely neuvádíme.
- Ověřte vhodnou náplň, správný filtr či vložku a montážní postup. Rozlišujte suchou plnicí kapacitu a množství při běžné výměně.
- Vůz zajistěte a olej vypouštějte při teplotě a postupem podle příručky. Při manipulaci s teplým olejem chraňte pokožku. Nepřístupný vypouštěcí šroub nenahrazujte pokusem o rozebrání jiného uzávěru.
- Čistič obslužte předepsaným způsobem. Použijte správné těsnění a utahovací hodnoty. Nezůstane-li po výměně soustava těsná, motor neprovozujte.
- Naplňte nejprve bezpečně pod cílovou hladinu a dokončete kontrolu podle návodu. Nesmíte překročit maximum. U některých variant se potřebné množství mění s chladičem a další výbavou.
- Po spuštění kontrolujte mazání a těsnost. Při podezření na nedostatečný tlak motor ihned vypněte; nečekejte, až se „nový olej rozběhne“.
- Zapište přesný název, SAE, výkonnost, datum, kilometráž, provedenou údržbu čističe a další kontrolu. Příští majitel tak nebude začínat od nuly.
Při dolévání dejte přednost stejné schválené náplni. API doporučuje při nutném smísení značek zachovat stejnou viskozitu a výkonnostní kategorii. To není univerzální potvrzení mísitelnosti všech automobilových a průmyslových olejů. Dolití chybějícího oleje také nenahradí hledání příčiny jeho úbytku. [3]
Motor po generální opravě
Záběh stanoví opravce podle provedených prací, použitých součástí a svých montážních postupů. Existují speciální záběhové oleje; M6A není automaticky správný záběhový olej jen proto, že má málo přísad. Stejně tak nelze univerzálně určit vhodnou dávku přísady se zinkem. [4]
Odstavení a krátké jízdy
Naplánujte údržbu před uložením vozu a další kontrolu při jeho návratu do provozu. Několik minut běhu v garáži není rovnocenných řádně zahřáté jízdě a nenahrazuje kontrolu náplní. Opatření pro dlouhé odstavení, případný konzervační olej a opětovné spuštění vybírejte podle délky odstávky a doporučení servisu.
Kdy zastavit a co nepřekrývat hustším olejem
| Příznak | Postup | Co nepovažovat za opravu |
|---|---|---|
| Kontrolka nebo měření ukazují poruchu tlaku | Motor vypnout; ověřit skutečný tlak a příčinu podle příručky. | Výměna za hustší olej bez diagnostiky. |
| Nové klepání, náhlá změna zvuku, prudký únik | Motor nezatěžovat, vyšetřit soustavu a agregát. | Pokračování jízdy, aby se náplň zahřála. |
| Hladina neočekávaně stoupá nebo se objeví emulze | Ověřit možné znečištění a jeho zdroj. | Pouhé odsátí přebytku bez hledání příčiny. |
| Výrazné kovové částice ve vypuštěné náplni | Odborně posoudit opotřebení či poškození. | Jen nový filtr a další běžný provoz. |
| Horší řazení po změně převodového oleje | Zkontrolovat hladinu, správnost oleje a mechanický stav. | Tvrzení, že každý GL-5 se musí nejprve zajet. |
Hustší olej může změnit naměřený tlak nebo spotřebu, ale není opravou opotřebených ložisek, vadného čerpadla, ucpaného sítka nebo úniku chladicí kapaliny. Při změně chování po výměně oleje zaznamenejte okolnosti a závadu vyšetřete. Neurčujte příčinu jen podle časové souvislosti.
Časté otázky
Je minerální olej automaticky bezpečný pro zanesený motor?
Ne. Minerální je popis základu; minerální olej může být detergentní. Bezpečnost změny závisí na stavu soustavy a vhodnosti konkrétní formulace.
Lze M6A vyměnit za M6AD?
Někdy může být změna vhodná, ale potřebuje posouzení motoru, jeho čistoty a předpisu. U uvedených výrobků CARLINE navíc měníte SAE 30 na SAE 40. Nelze tedy rozhodnout jen podle písmene D.
Může moderní olej způsobit zadření?
Nevhodně zvolená náplň nebo uvolnění nečistot v zanesené soustavě mohou vést k nedostatečnému mazání. Správný moderní olej v čistém motoru odpovídajícím jeho specifikaci však není sám o sobě důvodem k obavě.
Je 10W-40 vždy syntetika a 15W-40 vždy minerál?
Ne. Viskozitní číslo neurčuje základový olej. U uvedeného SUPER SX SEMISYN 10W-40 výrobce uvádí polosyntetickou formulaci; u ostatních produktů se řiďte jejich konkrétními údaji.
Mohu nalít GL-5 místo GL-4?
Samotné vyšší číslo to nepovoluje. Potřebujete potvrdit specifikaci, vhodnost pro synchronizaci, materiály a předepsanou viskozitu. Vícekategoriální výrobek může být vhodný, ale vyžaduje stejnou kontrolu.
Patří M2T do automobilového motoru ŠKODA?
M2T je produktová řada pro dvoutaktní motory. Pro čtyřdobý automobilový motor nevybírejte olej jen podle toho, že se rovněž nazývá motorový. Poměr oleje do paliva řeší jiná konstrukce a její vlastní předpis. [1]
Prameny
- OMA CZ, a.s.: produktové specifikace a technické listy CARLINE a GREASELINE, ověřeno 12. 10. 2026.
- AZNP / ŠKODA: návody 1101 a 1102 (1949, mazací plán); dílenská příručka 440/445/450 (1958, Mazání s. 1–3); doplněk 1200 (s. 18); doplněk II – 1202 (1962, s. 26–27); návod 105–136 (s. 31–33).
- American Petroleum Institute: Motor Oil Guide (2025) a API 1560 (8. vyd., 2013).
- Millers Oils Ltd. a autorizované zastoupení A-SHIFT: technické podklady k viskozitě, detergentům, proplachu a záběhovým olejům.
- National Lubricating Grease Institute: odborné FAQ ke konzistenci a kompatibilitě maziv.
- Svět motorů, č. 4/1965: O vozech Škoda 1000 MB; zpráva o besedě odborníků AZNP a Benziny z 28. ledna 1965. [6]
- AZNP: Návod k obsluze a údržbě ŠKODA 100, 100 L, 110 L a 110 LS; XVI. vydání, 1974, s. 46–49. [7]












